Śrutowanie elementów stalowych - Wrocław
Najprościej rzecz ujmując śrutowanie (inaczej piaskowanie) to nic innego jak mechaniczne czyszczenie powierzchni stalowych z wykorzystaniem materiałów o właściwościach ściernych. Celem tego procesu jest usunięcie powstałych zanieczyszczeń, rdzy, lakieru, czy zniszczonych warstw farby. Śrutowanie nie tylko czyści i poleruje elementy metalowe, ale i je wzmacnia. Otrzymana powierzchnia jest czysta, gładka i doskonale przygotowana do dalszej obróbki np. lakierowania, które również oferujemy. Warto dodać, że lakierowanie po uprzednim wykonaniu śrutowania jest o wiele trwalsze niż gdybyśmy tego procesu nie przeprowadzili. Dlatego też jest to usługa, którą z powodzeniem wykorzystujemy w swojej codziennej pracy, podnosząc tym samym jakość zleconych nam działań.
Zalety śrutowania stali:
- niezwykle dokładne oczyszczenie oraz zmatowienie powierzchni,
- brak pylenia w trakcie wykonywania prac,
- stosunkowo niski koszt usługi,
- duża wydajność prowadzonych działań,
- doskonałe przygotowanie pod nowe powłoki.
Jak przebiega proces śrutowania?
Głównym celem śrutowania jest wspomniane już oczyszczenie powierzchni metalowych. Warto jednak dodać, że proces ów przeprowadza się także po to, by wzmocnić konstrukcje metalowe, nadać im połysk i odpowiednio wyszlifować. Przyglądając się działaniu w skali mikro, trzeba zauważyć, że śrutowanie doprowadza do przekształcenia szczątkowego naprężenia rozciągającego w naprężenie ściskające. W praktyce przekłada się to natomiast na zwiększenie odporności metalu na rozciąganie, polepsza jego trwałość i czyni wytrzymałym na obciążenia. Właśnie dlatego śrutuje się nie tylko powierzchnie przeznaczone do malowania i lakierowania, ale też komponenty metalowe służące do budowy elementów konstrukcji w przemyśle lotniczym, okrętowym oraz samochodowych.
Wyróżnia się dwie podstawowe techniki śrutowania – śrutowanie pneumatyczne i wirnikowe. Zabieg wykonywany metodą pneumatyczną wymaga specjalistycznego oprzyrządowania w w postaci oczyszczarek pneumatycznych. Urządzenia tego typu występują w postaci komór strumieniowych oraz kabin wyposażonych w dysze superwydajnych kompresorów, które kierują strumień powietrza z materiałem ściernym wprost na miejsce przeznaczone do oczyszczenia. Śrutownice bębnowe oraz wirnikowe działają natomiast, wykorzystując energię kinetyczną. Warto dodać, że element ścierny wykorzystywany do śrutowania różni się w zależności od typu metalu, który podlega obróbce. W tym celu stosuje się kulki szklane, żwirek metalowy, ale też korund.